בלוג

איך יוצרים בטחון כלכלי אמיתי? על האשליה של מקום עבודה קבוע

"תעשי מה שאת אוהבת ותוודאי שמשלמים לך על זה", הטיפ שאבא של מריל סטריפ נתן לה בילדות ואיך זה קשור לביטחון כלכלי.

 

מחפשים מקום עבודה “יציב”? כדאי לכם לקרוא את הטור הבא:

עד לפני 20-30 שנה, הקונספט של ראיונות עבודה היה זר ללא מעט מאוכלוסיה. רב האנשים היו נכנסים לעבוד במקום מסוים אחרי השירות הצבאי ויוצאים ממנו עם נכדים וערכת ברידג’. עת הופרט המשק והתגבר הקפיטליזם, המילה קביעות שייכים למעט מאוד מגזרים, בנקים וכמה מוסדות ממשלתיים (וגם שם הוקשחו התנאים…). וחוץ מזה, בנינו, גם אם היה אפשר, מי רוצה להיכנס למקום עבודה ולצאת בדיוק מאותו המקום, אותם האנשים, אותו הקפה, אחרי יותר מחמישים שנים?

איך מתנהל שוק העבודה כיום?

המציאות הנוכחית מלמדת אותנו שכבר אין כזה דבר – מקום עבודה יציב. תקופת הקורונה רק מדגישה את העובדה, שבניגוד למה שמקובל לחשוב, שכירים ועצמאיים נמצאים באותה הסירה, ויכולים לאבד בכל רגע מקום עבודה יציב. וגם בלעדיה, אי אפשר להסתמך כיום על אף ארגון שיעסיק אותנו לנצח בתנאים שנוחים עבורנו. עובדי הייטק נחשבים לעילוי עד גיל מסוים ומוחלפים בגיל 45 “בדם צעיר”, פליטי 8200 עם ידע מעודכן ודרישות נמוכות.

 

אז מה כדאי לעשות? אז אם אין כזה דבר – “מקום עבודה עם יציבות כלכלית”, מה כן יכול לתת לנו בטחון כלכלי לאורך זמן? התשובה היא היכולות שלנו. החוזקות אותן טיפחנו עם השנים והפכנו למיומנות ששווה כסף, הן אלה שיהוו עבורנו לאורך השנים עוגן כלכלי. כשאדם יודע במה הוא טוב באמת, מה מייחד אותו, מהי המתנה שבנו, גם כאשר הוא מפוטר, הוא לא מודאג, כי הוא יודע שלסט חוזקות שלו יש שווי שוק והן אלה שיביאו אותו למקום העבודה הבא שלו. התשוקה שלנו לעניין זאת שתגרום לנו גם לחפש את מקום העבודה והבא וגם להתמיד בו.

 

היציבות הכלכלית היחידה היא המתנה שבנו

אחד הדברים היפים במתנה שלנו היא כמות האפשרויות השונות שהיא טומנת בחובה, אנחנו יכולים לממש אותה כשכירים, לבנות סביבה עסק עצמאי או כמקור הכנסה נוסף/ תחביב.

אם אדם יודע שהמתנה שלו היא היכולת שלו להעביר ידע בצורה פשוטה ועם זאת מעניינת, אז אם הוא סיים את תפקידו כאיש הדרכה בארגון כלשהי, הוא יוכל לשבת עם עצמו ולשאול איזה ידע הייתי רוצה להעביר כעת, למי ובאיזה פורמט, ולפתוח עבורו תחומי עשייה/ פרנסה נוספים. למשל, להפוך משכיר לעצמאי ולייצר קורסים דיגיטליים מבוססי ידע שלו. 

הדבר הכי חשוב הוא למצוא את מה שאתם מלאי תשוקה לגביו וסביב זה לבנות עסק במקום לחפש מקום עבודה “יציב”. אתם הדבר הכי יציב שיש לכם. הכישרונות שלכם הם העוגן שלכם, המתנה שבכם היא המצפן והלפיד שלכם ולכן חשוב לזהות ולממש אותה.

 

תזכרו, ביטחון חיצוני (מקום עבודה קבוע, בני זוג שיאשרו לנו מי אנחנו), הוא אשליה. הביטחון היחידי הוא בנו.

לאן שוק העבודה הולך?

המגמה בעשור האחרון מראה שיותר ויותר אנשים מעדיפים להיות עצמאיים או פרילנסרים ולממש את המתנה שלהם בקצב ובדרך שבה הם בוחרים. העתיד הולך לקראת “סחר חליפין” של מתנות בין בני אדם. גם אם נראה שלהיות עצמאי קשה, מאתגר וחסר ודאות יותר מלהיות שכיר, הרי שלאורך זמן, נראה שדווקא העצמאיים הם אלה שמצליחים לייצר בטחון כלכלי שאינו תלוי באף גורם.

 

#בטור אין שום המלצה לעזוב מקום עבודה או לשנות מסלול חיים, אלא חוות דעת אישית. 

 

 

 

 

שתף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד מאמרים: