בלוג

חמש דרכים מקוריות לפתוח פרזנטציה

עומדים מול קהל ומרגישים שהוא נרדם עוד לפני שסיימתם להגיד היי? בפרזנטציה כמו במבצע סבתא כדאי להתחיל הכי חזק שאתם יכולים ואז להגביר, וכשאני כותבת חזק, אני מתכוונת מצחיק.

בעולם רווי גירויים כמו של ימינו, חובה להצליח לשבות את לב הקהל כמה שיותר מהר, לשם כך, הפתיחה היא החלק הקריטי ביותר. הנה חמש דרכים ייחודיות לפתוח פרזנטציה, רק תעשו לי טובה, אל תתחילו במשפט "נעים מאוד, שמי יעל, מנהלת מערכות מידע".

אהלן, נעים להכיר, אני אודליה יקיר, עיתונאית, סופרת, מרצה, קומיקאית ומאמנת, אבל מספיק לדבר עליי, בואו נדבר קצת עליכם.

אז מה אתם חושבים עליי?

אז הנה דוגמא קטנה איך פותחים הרצאה בצורה מצחיקה בעזרת בדיחה.

הצגה עצמית לא חייבת להיות משעממת ובעולם רווי הגירויים של ימינו להתחיל הרצאה במשפט – "היי, שמי יעל,  בת 35, כבר עשר שנים בארגון, במקור מיבנה", הקהל נרדם כבר במילה יעל ולא בטוח שהספיק להתעורר ב- יבנה.

במדריך הזה אני הולכת לשתף אתכם בחמש דרכים ייחודיות ויצירתיות לפתוח שונה, מקורי ומעניין פרזנטציה ככה שהקהל יהיה אתכם מהשנייה הראשונה עד סופה!

לא יודעת אם אתם יודעים אבל לקהל לוקח בדיוק 30 שניות להחליט אם הוא הולך להקשיב לכם או לא.

 30 שניות! זה הכל!

ואיך אני יודעת את זה? כי אני המצאתי את זה!

סתם, אבל האמת לא רחוקה משם.

אז להלן חמש הטכניקות אותן אני מלמדת בקורסים ובסדנאות שלי לעמידה מול קהל,

בדיחה  – אם כל הפתיחות!

 כמו שכבר הבנתם, אני מאמינה גדולה בהומור. ולא, אני לא חושבת שאתם אמורים להיות קומיקאים ולהצחיק את הקהל כל שנייה,  רק אחת לכמה דקות כדי לייצר הקשבה וריכוז לאור זמן. כל זאת בעזרת הומור שרלוונטי לנושא ההרצאה שלכם.

בדיחה טובה היא דרך מעולה לרתק את הקהל מהשנייה הראשונה.

בתחילת המדריך נתתי דוגמא להטעיה קומית קלאסית, כי לפני צחוק תמיד יש הפתעה.

אז הנה שתי דוגמאות נוספות לבדיחה בתחילת הרצאה:

"שלום, אני ממש מתרגש להיות כאן היום, פשוט אני גר בתל אביב וסף סוף מצאתי חנייה!"

"אז אני אפתח בלספר קצת על עצמי, שמי יוסי, וזהו, אמרנו קצת, בואו נעבור לדבר על יחסי ארה"ב – ברה"מ בשנת 1990".

שאלה? – מספר שתיים ברשימה!

שאילת שאלה את הקהל גורמת לו להיות מעורב מההתחלה, כי הרי כל פרזנטציה היא דיאלוג ולא מונולוג. אז במקום לגרום לקהל להישען אחורה, הביאו אותו קדימה בעזרת שאלה. ואפשר לשלב בדיחה בשאלה, למשל, "ערב טוב, מי כאן מנוי לחדר כושר תרימו יד בבקשה? יופי, מעולה, עכשיו, מי כאן גם הולך אליו?"  – כפתיח להרצאה על אורך חיים בריא. מה שנקרא, טובות השתיים מן האחת.

שקף – תראו מה זה, אנחנו כבר במספר שלוש!

שקף מצחיק, מעניין, מפתיע של תמונה מלווה בשאלה יכול להיות פתיחה מאוד חזקה לפרזנטציה. בין היתר  כי וויזואליה תמיד מעוררת עניין ומושכת את העין. אתם יכולים לשאול את הקהל  איך השקף הזה גורם לו להרגיש, מי מזהה את המקום שבתמונה או מי ביקר בו.

קטע וידאו – 4 מי יודע? אני יודעת! וידאו!

נניח שאתם מרצים על עמידה מול קהל, תוכלו לפתוח את ההרצאה בווידאו של אדם שמרצה ולשאול את הקהל מה הם חושבים עליו ועל העמידה שלו. או שנניח ואתם מרצים על שמירה על בטיחות בעבודה ופותחים בווידאו מצחיק שמציג עובדים שנפגעים מנעצים או מאקדח סיכות – ממש טרגדיה! הקהל צוחק והמסר מחלחל כבר מהשנייה הראשונה!

מספר חמש: סיפור  – אנחנו מספרים בני מספרים בני מספרים… מספר חמש בכל הכוח!

נכון מיזם ההרצאות הבינלאומי "טד"? (לא מכירים, אתם בבעיה!) אז שימו לב שההרצאות הכי פופולאריות בו מתחילות בכלל בסיפור ולא בהצגה עצמית קלאסית או בהצגת הנושא. זה יכול להיות סיפור אישי, משהו שקרה לכם וקשור לנושא ההרצאה. למשל, "הפעם הראשונה שהבנתי מה אני רוצה לעשות בחיים הייתה בגיל שש, ביקשתי מאמא שלי שתרשום אותי לתחרות כישרונות של זמרה. התכוננתי המון לשיר והודחתי עוד לפני הפזמון, זה היה רגע מכונן. הבנתי שאני הולכת להיות מדענית."

זה גם יכול להיות סיפור כללי שיש לו מסר לנושא שלכם. למשל, סיפור על משברים כקרקע פוריה ליזמות. לדוגמא, הסיפור הקלאסי של עלייתו לגדולה של איש העסקים ריצ'רד ברנסון , בין היתר הבעלים של חברת התעופה וירג'ין, אותה הוא ייסד לאחר שניסה להגיע בטיסה לאי קאריבי  מסוים במטרה לפגוש את חברתו. כשהטיסה לשם בוטלה הוא שכר מטוס והציע מושבים לקנייה ליתר האנשים בשדה שרצו להגיע לאותו היעד.

בקיצור, על קצה המזלג, מקווה שהבנתם את הרעיון. מקורי, משעשע, מעניין, חדשני – ככה פותחים פרזנטציה או שלא פותחים בכלל.

לפנק לפנק לפנק !

 

 

שתף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד מאמרים:

דברו איתי!
איך אוכל לעזור?