הצחקת כבשת

ההבדל בין פרזנטציה טובה למעולה הוא ההומור

שני מנכ"לים עומדים של חברות סלולר עולים על במה כדי לפתוח את כנס המכירות והשירות השנתי.

הראשון פותח את הנאום שלו בהצגה עצמית : "שלום, שמי שי, כבר 20 שנה בכל תפקידי השירות בחברה, התחלתי כנציג שירות לקוחות וטיפסתי למעלה עד לתפקיד מנכ"ל. השנה שיפרנו ביצועים בצורה יפה, אבל היד עוד נטויה ולפנינו הרבה עבודה לגייס לקוחות חדשים ולהחזיר כאלה שעזבו."

השני פותח במילים הבאות: "שלום, אני רוצה לפתוח בסיפור מפורסם על אדם גוסס, שבעודו בחיים אבל כבר בימיו האחרונים, פוגש את מלאך המוות ששואל אותו, מה תעדיף – גן עדן או גיהינום?. אותו אדם אומנם גוסס אבל גם על ערש דווי מבין שלא קונים חתול בשק ומבקש לראות קודם את שני המקומות. הוא מגיע יחד עם המלאך לסיור בגן העדן ומגלה מקום משעמם שלא קורה בו כלום. לעומת זאת, בגיהינום שי בחורות בביקיני, בירה בחינם ומשחקי כדורגל. האדם בוחר בגיהינום וחוזר חזרה לבלות את ימיו האחרונים על פני האדמה. כעבור מספר ימים הוא נפטר ועולה השמיימה באופן סימי. הוא מגיע לגיהנום כפי שהובטח לו, אבל מגלה שאין בחורות, אין כדורגל ואין בירה. כשהוא שואל את מלאך המוות לפשר העניין, אחרי הכל בביקור הקודם שלו הדברים נראו אחרת, עונה לו המלאך: "בביקור הראשון היית מתעניין, עכשיו אתה לקוח." וזה חברים, המסר שלי לכנס היום. איך אנחנו לא רק מביאים לקוחות חדשים, אלא בעיקר משמרים אותם. "

איזו פתיחה יותר מעניינת בעיניכם? תיארתי לעצמי שתסכימו איתי שהשנייה.

רובינו יכולים לעמוד על במה בצורה סבירה, מעטים מאוד יודעים לעשות זאת בצורה כריזמטית שסוחפת את הקהל. למה? כי רובינו לא מודעים למה הופך מרצה בינוני לנואם מבריק ומעניין. בעולם ההרצאות והדרכות רווח בשנים האחרונות מושג חדש – "אדיוטייטמן" שילוב של שתי המילים הלועזיות – אנטרטייטמנט (בידור) ו-אדיוקיישן (חינוך). היום כולם כבר מבינים ומסכימים שאי אפשר רק לעמוד על הבמה ולשפוך את החומר כי הקהל של היום, רווי הגירויים האינסופיים ובעל הפרעות הקשב והריכוז, פשוט ילך לאיבוד תוך זמן קצר. היום כל מרצה, נואם, מנכ"ל, מדריך, מורה ואיש מכירות, הוא קודם כל איש בידור. אנחנו באים לבדר את הקהל, ולא, לא בסגנון יובל המבולבל, אין צורך להיות ליצנים, רק להשתמש בכל האמצעים שעומדים לרשותנו כדי לעורר עניין.

 

במהלך ההרצאה, אותה ניתן להזמין גם כסדנה, אודליה יקיר, קומיקאית (צחוק מעבודה), מנטורית לשימוש אפקטיבי בהומור, עיתונאית בעלת הטור האישי והקומי "אודליה בדרכים" בישראל היום, שחקנית (עג'מי) ובוגרת בתי ספר למשחק בארץ ובניו יורק, מדגימה את כל הטכניקות האפשרויות ליצירת עניין, הקשבה, כריזמה וצחוק.

בהרצאה נלמד חמש טכניקות לכתיבת בדיחות, טכניקות הגשה, דוגמאות מפוליטיקאים ומנהיגים מעוררי השראה, איך לשאול את הקהל שאלה כדי לקבל את התשובה הרצויה, איך לבנות סיפור עם רגעי שיא, איך לייצר הפתעה במהלך ההרצאה ועוד.